Zenobiusz-Samotny wilk

Przypomnienie o co walczymy,Budujcie bustery,róbcie orgonity !!!

Biskupi pozwalają imprezować w piątek

Posted by zenobiusz w dniu 23 czerwca 2013


Kiedyś wybijano zęby za jedzenie mięsa w piątki,czasy się zmieniają,trzeba jednak zaufać Episkopatowi.Na pewno będzie atak tradsów i sekt,
a w sumie każdego kształtuje sumienie.Nawet po statystykach bloga widać ,że w piątki masa ludzi ma zajęcia “dodatkowe” .Rodziny są rozproszone terytorialnie ,świadomą polityką rynku pracy i mieszkaniowego ,miliony na emigracji….Czemu nie brać na to poprawki,rodziny tak rzadko się spotykają.Trzeba właściwie tą nowość interpretować.(zen)

 

Episkopat pozwala organizować huczne imprezy w piątek. Biskupi zmienili czwarte przykazanie kościelne.

http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/431068,biskupi-pozwalaja-na-imprezy-w-piatek-zmienili-przykazania-koscielne.html

Dotąd zakaz udziału w zabawach i jedzenia mięsa dotyczył wszelkich okresów pokutnych, czyli także każdego piątku. Episkopat zdecydował wykreślić ten dzień z przykazania.

Ksiądz biskup Marek Mendyk powiedział, że w miejsce dotychczasowego zapisu przyjęto nową formułę, obejmującą jedynie Wielki Post: „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach”.

Jak zaznaczał biskup Marek Mendyk decyzja jest podyktowana faktem, że wielu wiernych coraz częściej organizowało zabawy w piątek. – Dotychczasowy zapis zagubił swoje znaczenie – przyznał duchowny. Jednocześnie biskup zaznaczył, że osoby, które chcą zachować wstrzemięźliwość w piątek mogą to robić.

Zmianę zaakceptowali biskupi podczas 362. zebrania Konferencji Episkopatu Polski, które dobiega końca w Wieliczce.

 

Megi powiedział/a

23 Czerwiec 2013 @ 01:10 e

Jeśli wierni nie przestrzegają przykazań, to…. trzeba znieść przykazania.

Złagodzenie IV przykazania kościelnego

Może następnym krokiem będzie zniesienie obowiązku uczestniczenie w niedzielnej Mszy św bo trzeba spędzić czas z rodziną; wyjechać albo pójść do hipermarketu.

 • Zenobiusz powiedział/a

  23 Czerwiec 2013 @ 02:12 e

 • Kiedyś wybijano zęby za jedzenie mięsa w piątki,czasy się zmieniają,trzeba jednak zaufać Episkopatowi.Na pewno będzie atak tradsów i sekt,
  a w sumie każdego kształtuje sumienie.Nawet po statystykach bloga widać ,że w piątki masa ludzi ma zajęcia “dodatkowe” .Rodziny są rozproszone terytorialnie ,świadomą polityką rynku pracy i mieszkaniowego ,miliony na emigracji….Czemu nie brać na to poprawki,rodziny tak rzadko się spotykają.Trzeba właściwie tą nowość interpretować.

  • Megi powiedział/a

   23 Czerwiec 2013 @ 09:40 e

  • “w sumie każdego kształtuje sumienie”

   Tak, ale sumienie właściwie ukształtowane. A ten zakaz był takim całorocznym ćwiczeniem drobnych wyrzeczeń.
   Poza tym w każdy piątek przypominaliśmy sobie, że Jezus umarł za nas na krzyżu i że było to w piątek. Za jakiś czas dzieciaki już nie będą pewne czy w piątek, czwartek, a może niedzielę?
   W całym moim życiu nie stanęłam przed problemem konieczności zorganizowania imprezy rodzinnej w piątek.
   Dotyczy to głównie imprez masowych i szkolnych. Równie dobrze mogą być organizowane w czwartki albo w soboty. To jest minimum wysiłku.

   Oczywiście zaufam Episkopatowi bo nie mam innego wyjścia… w sensie: podporządkuję się w duchu posłuszeństwa.

   “osoby, które chcą zachować wstrzemięźliwość w piątek mogą to robić.” – bardzo dziękuję i mam taki zamiar. Ale nie jestem pewna czy za jakiś czas i u mnie nie wezmą góry względy praktyczne i zacznę brać pod uwagę zorganizowania imprezy w piątetek, co do tej pory nawet mi do głowy nie przychodziło.

   • Wizja powiedział/a

    23 Czerwiec 2013 @ 09:51 e

   • …” Nawet mi do głowy nie przychodziło….”
    A mnie przychodziło bo przeważnie – np .urodziny czy imieniny przekładało się na piątek bo wszyscy w tym dniu, po pracy , oddychali swobodniej .Ja też i rozumiałam to.
    Myślę ,że każdy z nas ma na sumieniu niejeden postępek bardziej jednoznacznie niepoprawny niż imieniny w piątek.

  • Wizja powiedział/a

   23 Czerwiec 2013 @ 10:18 e

  • Jaasne, Zeno. A jeden szlachcic ściął drugiemu łeb szablą / razem z czapką / kiedy tamten nie zdjął nakrycia głowy WOBEC PRZEJŚCIA WIZERUNKU NAJŚWIĘTSZEJ PANIENKI. Opowiadałeś o tym.
   Ale rozumiemy ,że zarówno łamanie zębów w mięsożerny piątek, jak i kaleczenie kogoś za niezdjęcie czapki > było wtedy i byłoby teraz bezprawne.
   Nie można prawem ludzkim / państwowym,zwyczajowym / rozliczać BRAKU KULTURY, w sferze religijnej.

 • Wizja powiedział/a

  23 Czerwiec 2013 @ 09:32 e

 • Hm ….”przykazania kościelne ” a PRZYKAZANIA .
  Nie łamałabym rąk z powodu przyzwolenia na zabawę w zwykły piątek. Jest kwestią TAKTU chrześcijańskiego i osobistej dojrzałości czy nie stanie się to nawykiem copiątkowego chlania i imprezowania do rana.
  “Biskupi pozwalają…..” Przecież “poradniki ” KK nieco się zmieniały na przestrzeni dziejów. Ważne , żeby nie porywać się na PRZYKAZANIA. Tak myślę.

  • Megi powiedział/a

   23 Czerwiec 2013 @ 09:50 e

  • A ja jestem niepocieszona.
   Uzasadniłam to wyżej. Dodam jeszcze, że często i tak jesteśmy jakimiś wyjatkami od reguły kiedy mojemu dziecku zabraniam pewnych rzeczy. Teraz będzie kolejny wyjątek. Nie jest łatwo przekonać dziecko, żeby robiło coś inaczej niz ogół. Boję się, że będę wychodziła na matkę dziwaczkę.
   Nie każdy człowiek ma na tyle siły żeby samodzielnie narzucać sobie jakieś ćwiczenia. I chyba dlatego powstały te przykazania kościelne aby pomóc. A teraz się luzuje… to i ludzie się zluzują od wiary.

   What next?

   • Wizja powiedział/a

    23 Czerwiec 2013 @ 09:54 e

   • Nie zgadzam się ,Megi.
    …..” to i ludzie się zluzują od wiary”.
    Obserwuję bacznie siebie i “ludzi”. Nie widzę takiej zależności . Jak powiedziałam – wszystko zależy od TAKTU i osobistej dojrzałości > zresztą nie tylko w odniesieniu do religii.

   • Wizja powiedział/a

    23 Czerwiec 2013 @ 10:10 e

   • Mam nadzieję,że Cię nie uraziłam -Megi.
    Widzisz , ćwiczenia , o których mówisz , nie stanowią dla mnie problemu , zresztą życie bardzo “pomaga” wytrzymywać rygory. Ale ja to tylko ja .
    Inni ludzie mają swoją motywację . Może “imprezują” / jak zwał…/ w co niektóry piątek ale są np. totalnie serdeczni wobec bliźnich / ja wcale nie!/ i nie oceniają ich zbyt surowo.

   • Megi powiedział/a

    23 Czerwiec 2013 @ 10:20 e

   • Oczywiście, że mnie nie uraziłaś. Dobrze, że czasem mamy inne zdanie bo można sobie coś przemyśleć.

    Wiesz, ja jestem osobą nie tak dawno nawróconą i po wielu zawieruchach życiowych osiągnęłam spokój bo zaufałam Wierze i Tradycji. Nie jestem gotowa na takie nowości. Na tym etapie mojego rozwoju duchowego burzy to mój spokój i podważa zaufanie do władz kościelnych.

    • Wizja powiedział/a

     23 Czerwiec 2013 @ 10:35 e

    • Rozumiem. Jako odnawiająca się duchowo – stanowisz ambitne wyzwanie dla naszego wroga / wiadomego/. Pewnie będzie cię niepokoił w każdym dogodnym momencie.
     Na pocieszenie : pacierz zaczynamy jednak od słów ” Ojcze Nasz……” a nie “Kościele nasz…”. Nie deprecjonuję KK tylko pamiętam,że Stwórcą / również kościoła / jest BÓG i jego prawa są najpierw.
     Można powiedzieć ,że KK jest równie ważny bo powołany przez Jezusa. Prawda, ale człowieka też “powołał” do istnienia Bóg a pomimo tego przyzwala na jego błądzenie. Wolno podejrzewać ,że i KK / jako ludziom / zdarza się popełniać “gafy”. Uważam jednak, że nie mogą to być gafy w sprawach zasadniczych .
     Ocho, Zeno zaraz obniży mi ocenę ze sprawowania. Lecę na mszę.

    • Zenobiusz powiedział/a

     23 Czerwiec 2013 @ 11:01 e

    • Uważam ,że większość Katolików dała sobie wmówić ,że “uwiąd” Kościoła w wielu krajach zachodnich,jest efektem zmian związanych z Soborem Watykańskim II.Otóż zaczynam podejrzewać ,że jest to najbardziej podstępna kampania masonerii także tej ukrytej w szeregach Kościoła.Przyczyny są prawdopodobnie inne,natomiast taka interpretacja pozwala co rusz atakowac a to Biskupów,a to Papieża.Temat trudny ale chyba napiszę niebawem do jakich wniosków dochodzę i co mnie do nich prowadzi.
Reklamy

Komentarzy 8 to “Biskupi pozwalają imprezować w piątek”

 1. zenobiusz said

  Uważam ,że większość Katolików dała sobie wmówić ,że “uwiąd” Kościoła w wielu krajach zachodnich,jest efektem zmian związanych z Soborem Watykańskim II.Otóż zaczynam podejrzewać ,że jest to najbardziej podstępna kampania masonerii także tej ukrytej w szeregach Kościoła.Przyczyny są prawdopodobnie inne,natomiast taka interpretacja pozwala co rusz atakowac a to Biskupów,a to Papieża.Temat trudny ale chyba napiszę niebawem do jakich wniosków dochodzę i co mnie do nich prowadzi.

 2. benka said

  Ja będę stosowała nadal , to co wpoili mi Kościół i rodzice.
  Wszelkie tłumaczenia , wybiegi , dopasowania , przeinaczenia ,sa mi nie potrzebne.
  Nie przyniesie to dobrych wyników.

  • zenobiusz said

   I przecież nie o to chodzi,w tej zmianie by naginać”,ukształtowanych” Katolików.Kościół musi oceniać czasy w jakich przychodzi mu działać.Kiedyś np.nie było celibatu,Zastanówmy się ,stwarzanie okazji do grzechu…,

 3. zenobiusz said

  Andrzej Postek udostępnił status.
  10 godz. temu
  Udostępniam
  OTRZYMAŁEM W MAILU

  Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

  od 32 lat Matka Boża wzywa w Medziu do postu o chlebie i wodzie, nie tylko o nie jedzeniu mięsa i to 2 x w tygodniu, więc coś jest na rzeczy, bo Zachód już dawno od tego odstąpił, no a nasi się obudzili jak zwykle później i dostosowywują ludzkie zachcianki, do kościelnych, ascetycznych wymagań, a nie na odwrót. Za czasów Pana Jezusa wszyscy pościli, On i Matka Boża też i było dobrze, poza tym w Biblii jest pełno urywków o poście, ale wtedy nie było konferencji Episkopatów.
  Lubię to! · · Udostępnij
  Andrzej Postek lubi to.

  Zenobiusz Bloger Kiedyś wybijano zęby za jedzenie mięsa w piątki,czasy się zmieniają,trzeba jednak zaufać Episkopatowi.Na pewno będzie atak tradsów i sekt,
  a w sumie każdego kształtuje sumienie.Nawet po statystykach bloga widać ,że w piątki masa ludzi ma zajęcia “dodat…Zobacz więcej
  2 minut(y) temu · Lubię to!

  Zenobiusz Bloger Uważam ,że większość Katolików dała sobie wmówić ,że “uwiąd” Kościoła w wielu krajach zachodnich,jest efektem zmian związanych z Soborem Watykańskim II.Otóż zaczynam podejrzewać ,że jest to najbardziej podstępna kampania masonerii także tej ukrytej w s…Zobacz więcej
  około minuty temu · Lubię to!

  Zenobiusz Bloger https://samotnywilk2011.wordpress.com/2013/06/23/biskupi-pozwalaja-imprezowac-w-piatek/#comment-2870 Zapraszam chętnych do dyskusji.

  Biskupi pozwalają imprezować w piątek
  samotnywilk2011.wordpress.com
  Kiedyś wybijano zęby za jedzenie mięsa w piątki,czasy się zmieniają,trzeba jedna…Zobacz więcej
  https://www.facebook.com/tadeusz.rydzyk.750?fref=pb&hc_location=friends_tab

 4. zenobiusz said

  Wsiok
  22 czerwca 2013 at 23:21 · Odpowiedz
  Ile, co warte są przykazania?
  http://fakty.interia.pl/religia/news-biskupi-zmienili-przykazanie-pozwalaja-na-imprezy-w-piatek,nId,985005

  Piotr
  23 czerwca 2013 at 11:42 · Odpowiedz
  http://wp.me/p1G8bE-m4

  Kiedyś wybijano zęby za jedzenie mięsa w piątki,czasy się zmieniają,trzeba jednak zaufać Episkopatowi.Na pewno będzie atak tradsów i sekt,
  a w sumie każdego kształtuje sumienie.Nawet po statystykach bloga widać ,że w piątki masa ludzi ma zajęcia “dodatkowe” .Rodziny są rozproszone terytorialnie ,świadomą polityką rynku pracy i mieszkaniowego ,miliony na emigracji….Czemu nie brać na to poprawki,rodziny tak rzadko się spotykają.Trzeba właściwie tą nowość interpretować.
  Dyskusja trwa u ze.no.biusza.

  Peryskop
  23 czerwca 2013 at 12:44 · Odpowiedz
  A niech sobie tam trwa ile tylko trwa mać.
  http://www.monitor-polski.pl/islandczycy-czekaja-na-snowdena/comment-page-1/#comment-83430

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: